Doğu Anadolu’nun En Büyük Tefecisi Öldürülmüştü: Milyon Dolarlık Mirasın Peşinde Koşan İmam Nikahlı Eş, Katil Mi?

Van’ın en zenginlerinden Mehmet Mahsun İleri, 6 Temmuz 2022’te Van’da öldürüldü. İleri’nin öldürülmesi basına ‘iki aile arasındaki kavga’ olarak servis edildi. Ancak olayın gerçek yüzü böyle değildi. Yürütülen soruşturma kapsamında AKP üyesi olan Erdal Hükenek isimli şahıs, cinayet şüphelisi olarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Erdal Hükenek, cinayet davasında tek sanık olarak yer aldı.

Miras İçin Kolları Sıvadı

İleri bir cinayete kurban gitmişti. Arkasında ise milyon dolarlık bir servet bırakmıştı. İleri’nin “imam nikahlı eşi” Nehir ise cinayetin ardından bu mirasın peşine düştü. Mehmet Mahsun İleri’den iki tane müşterek çocuğu bulunan Nehir İleri, İstanbul’un en ünlü avukatlarından birine başvurarak geriye kalan mirastan pay almak istedi. Mirasa ilişkin çeşitli davalar açıldı.

Otel Kayıtları Dosyaya Girdi

Ancak süreç böyle ilerlerken dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Nehir İleri, Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla iki gün önce Antalya’da gözaltına alındı. Savcılık, cinayeti işleyen Erdal Hükenek’in kendisi adına aldığı hattı Nehir İleri’ye verdiğini ve İleri’nin bu hattı kullandığını tespit etti. Yapılan araştırmalarda Erdal Hükenek’in 14 Aralık 2021 tarihinde ve sonrasında Antalya’da bir otelde Nehir İleri ile defalarca kez aynı odaya girdikleri belirlendi. Öte yandan Mehmet Mahsun İleri öldürülmeden önceki gün dahi Erdal Hükenek tarafından tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olmuştu. Hükenek, o olaya ilişkin verdiği ifadesinde, “Eşiyle aramda bir şey olduğunu düşünüp kıskançlık yapıyor” ifadelerini kullanmıştı.

‘Şoka Girdim Hatırlamıyorum’

Savcılıkta ifadesi alınan Nehir İleri, tüm suçlamaları reddetti. Savcının, “Eşinizin öldürüldüğü günü anlatır mısınız?” sorusuna Nehir İleri, “Olay günü dişçiye gitmek için eşimin Range Rover marka aracıyla evden çıktık. Daha sonra eve dönerken ekmek aldık. Sonra direkt eve döndük. Evimizin kapalı otoparkı bulunur. Daha önceden de olduğu gibi eşim aracımızı sürekli kapalı otoparka çekerdi. Kapalı otoparka daire sakinlerinde bulunan kumanda ile girilir. Apartmanın diğer kısımlarından girişlerde şifre istendiği için şifreyi bilmeyenler giremez. Biz olay günü otoparka girerken aracımızdan yüksek sesle müzik çalıyordu. Mehmet aracını asansörün yanına yaklaştırdı. O sırada eşim, ‘Erdal diye bağırdı. Ben Erdal’ı görünce panikledim. Erdal ile ismini bilmediğim şahıs eşimin bulunduğu koltuğa yöneldiler. İlk olarak Erdal, eşime ‘aşağı in konulaşım’ dedi. Mahsun kabul etmedi. Eşim bir polisi aradı. ‘Abi Erdal burada bana tuzak kurmuş’ dedi. Erdal ise ‘Ben konuşmaya geldim. Yapma kimseyi arama’ dedi. Sonra aralarında küfürleşme başladı. Eşim aracındaki silahı ararken Erdal’ın kendi silahını çıkardığını gördüm. Araçtan indim. Amacım olayı önlemekti. Olay anında şoka girdim. Ne yaptığımı hatırlamıyorum. Eşim sürekli silah taşırdı. Olay günü ise silahını ben almadım” dedi.

Her şeyi İnkar Etti

Savcı bu kez, “Eşiniz 5 Temmuz 2022 günü Erdal Hükenet tarafından baltayla öldürülmek suretiyle tehdit edilmiş. O gün sizin kullanmış olduğunuz hatla, Erdal Hükenet ile 1868 saniye görüşme yaptığınız tespit edilmiştir. Erdal Hükenek’i siz mi bu cinayet için yönlendirdiniz?” diye sordu. Nehir İleri, eşinin zaman zaman kendi telefonunu kullandığını iddia ederek yanıt verdi. Otel kayıtlarını da inkar eden Nehir İleri, “Ben Erdal Hükenek ile buluşmadım. Hatta o tarihlerde kayınvalidem Antalya’daydı” dedi.

Tüm suçlamaları inkar eden Nehir İleri, savcının tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etmesi üzerine çıkarıldığı hakimlikçe, “Cinayete azmettirme” suçundan tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x